Завершення створення Beidou
У вівторок 23 червня Китай запустив останній супутник у своїй власній системі геолокації, доповнивши мережу GNSS BeiDou, розроблену для конкуренції з американським GPS.
Кадри трансляції в прямому ефірі по телебаченню (див. відео в кінці статті), показали, що ракета стартувала із супутником з гірського району південно-західного Китаю Сичуань, що державні ЗМІ назвали черговою віхою в космічній програмі країни.
Система BeiDou, що в перекладі з китайської означає «Велика Ведмедиця», працює в мережі, що нараховує близько 30 супутників, і конкурує з американською системою глобального позиціонування (GPS), російською системою ГЛОНАСС і Galileo Європейського союзу.
Я думаю, що діюча система BeiDou-3 - це велика подія. Це великі інвестиції з Китаю, які роблять Китай незалежним від систем США і Європи
- сказав Джонатан Макдауелл, астроном Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики.
Останній супутник, BeiDou-3GEO3 ( «Великий похід 3Б»), допоможе підвищити точність мережі.
Історія створення китайської GNSS
Китай почав будувати власну систему геопозиціонування (GNSS) на початку 1990-х років, щоб допомогти автомобілям, рибальським човнам, військовим і цивільним судам переміщатися, визначаючи своє розташування використовуючи навігаційні дані зі своїх супутників.
Тепер ця послуга може використовуватися на мільйонах мобільних телефонів для пошуку найближчих ресторанів, автозаправних станцій або кінотеатрів, а також для управління автопарками, супутникового моніторингу та контролю будь-якого виду транспорту, і людей або персоналу.
У 2012 році покриття BeiDou увійшло в комерційне використання в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні і стало доступно в усьому світі тільки 2018 році.
Комерційне використання BeiDou
За даними китайських державних ЗМІ, близько 120 країн, в тому числі Пакистан і Таїланд, користуються послугами китайського супутникового угруповання для моніторингу транспорту автомобілів, персоналу, портового руху, проведення рятувальних операцій після стихійних лих та інших цілей.
Пекін розраховує на глобальний інфраструктурний проект «Пояси і дороги» вартістю трильйон доларів, щоб переконати інші країни використовувати свої технології, намагаючись захопити частку ринку за допомогою власної GNSS.
Очікується, що в цьому році ринок геолокаційні послуг Китаю буде коштувати 400 млрд юанів ($ 56,4 млрд), повідомив високопоставлений чиновник державним ЗМІ.
За даними Grand View Research з Сан-Франциско, до 2025 року світовий ринок геолокаційних послуг становитиме 146,4 млрд доларів.
Точність визначення координат системою BeiDou
Аналітики кажуть, що BeiDou вже перевершував GPS з точки зору точності, але йому ще треба було пройти довгий шлях, перш ніж обігнати свого американського конкурента в якості домінуючої в світі системи геолокації.
Макдауелл сказав, що він не думає що BeiDou зможе "замінити GPS в найближчі 10 або навіть 20 років".
Картер Палмер (Carter Palmer), аналітик космічних систем в американської консалтингової компанії Forecast International, сказав, що як і раніше існують питання щодо надійності Бейдоу:
Я вважаю, що користувачам необхідно використовувати кілька систем, включаючи BeiDou, для більш точної супутникової навігації
Використання BeiDou у військових цілях
Завершення будівництва мережі Бейдоу також буде корисним для збройних сил Китаю.
Китай вклав близько 10 мільярдів доларів в систему Бейдоу, щоб убезпечити комунікаційні мережі військових країни і уникнути збоїв.
Технічно, Бейдоу здатний замінити GPS, наприклад, у воєнний час, якщо Сполучені Штати відключать доступ до GPS в Китаї,
- сказав Чен Лан, аналітик, що спеціалізується на китайській космічній програмі.
Відео з трансляцією запуску останнього супутника китайської навігаційної системи BeiDou