×

Попередження

JUser::_load: неможливо завантажити користувача з ID: 542

Історія еволюції знань людства в області навігації

Еволюція навігації Еволюція навігації

Багато в чому розвиток людської цивілізації стало можливо завдяки розвитку такого знання як «навігація». У цього слова є декілька значень, але в даній статті мова піде про навігації як про сукупність знань про визначення місця розташування, швидкості і орієнтації об'єктів (щодо сторін світу). Це прозвучить дивно, але ці знання сьогодні настільки щільно увійшли в наше повсякденне життя, що ми навіть не помічаємо частоту їх використання. В якості одного з найбільш поширених прикладів, наведемо використання такого сервісу як Google Maps або його аналогів.

Великі географічні відкриття стали можливими тільки через появу у людини знань про навігацію. Прилади, які раніше використовувалися для цього виявилися набагато старше ніж прийнято думати.

Компас

Перший компас найімовірніше був винайдений китайцями, магнітну руду, яку вони використовували для тяжіння залізної стружки називали «Каменем материнської любові» - «Ци-ши». Тоді компас являв собою посудину, наповнений водою або маслом, всередині якої на очеретяному стеблі розташовувався магніт, як правило у вигляді невеликої голки або дроту. Завдяки своїй простоті, компас досі конкурує з високоточними електронними приладами. Зробити його просто, а використовувати зручно.

Астролябія

Астролябія - це навігаційний прилад, принцип його дії заснований на накладенні сферичних об'єктів на площину. Інструмент з'явився в Античній Греції і представляв собою тарілку, на якій розміщувалися сузір'я Зодіаку.

Астролябія використовувалася для визначення часу і астрономічних пророкувань.

В наш час існує «правнучка» астролябії планісфера, яка використовується в освітніх цілях. Вона являє собою рухому карту зоряного неба, нанесеного на площину.

Секстант

Секстант - це інструмент для обчислення координат за допомогою виміру висоти космічних об'єктів над рівнем горизонту. Донині на кораблях завжди знаходиться кілька секстантів, вони потрібні в основному для можливості вимірювання координат за допомогою аналогових приладів.

Перший навігатор

Перший навігатор в формі наручного годинника з'явився в Європі в 1920 році! Він називався - Plus Fours Routefinder. У комплекті до нього йшов набір карт для різних місцевостей. Людина в міру просування мала прокручувати карту. Зараз це виглядає смішно і безглуздо, проте свого часу прилад був дуже популярним.

У 1930 році з'явився перший автомобільний навігатор «Iter Auto», принципово він не відрізнявся від наручного варіанту за винятком розмірів (він був більше) і тим що карта прокручувалась автоматично в залежності від швидкості їзди автомобіля. Однак, при різких маневрах, механізм прокрутки збивався, що вимагало від водія зупинки і переналаштування приладу.

Нащадками перших навігаторів можна вважати наручні пристрій Multi Watch і розумний мотоциклетний шолом Live Map.

Навігаційні супутники

Провісником появи перших навігаційний супутників став запуск в 1957 році першого штучного супутника Землі. Вчені виявили що за рахунок ефекту Доплера можна визначити наближається або віддаляється об'єкт від Землі, а також його швидкість. Відповідно, якщо проводити розрахунки відштовхуючись від даних про швидкість і знаходженні супутника, то можна визначити свої координати і швидкість на Землі.

Ця ідея і лягла в основу глобальної системи позиціонування (GPS). Першою реалізованим супутниковим угрупованням стала система NAVSTAR GPS (США), в період з 1978 по 1994 (GPS 1-го покоління) було запущено на орбіту 32 об'єкти. В СРСР також проводилися подібні розробки, ідея ГЛОНАСС з'явилася ще в 1976 році! Перший радянський супутник ГЛОНАСС був запущений в 1982 році.

До 2000-го року сигнал GPS для цивільних штучно спотворюється, з метою зниження точності визначення координат, однак в 2001-му ця практика була скасована, що призвело до революції в області комерційного і особистого використання геопозиціонування. У 2001-му році, керівництво РФ також приймає рішення про надання ГЛОНАСС для комерційного використання.

На сьогодні, існує вже кілька супутникових навігаційних угруповань - GPS / ГЛОНАСС / Galileo / Beidou / GZSS / Navic, з кожним новим супутником на орбіті, визначення координат ставатиме все точніше. Кілька країн (США і Японія) розробляють позиціонування локального типу, без застосування космічних об'єктів.

З поширенням смартфонів, використання геолокації стало можливим для кожного користувача, мало того, більшість пристроїв містять модулі відразу декількох навігаційних систем, наприклад, GPS і ГЛОНАСС.

Активно розвиваються технології в області безпілотної навігації і в найближчому майбутньому водіїв змінять розумні системи на основі супутникової геолокації.

Прочитано 2863 разів

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Консультація по обладнанню назва для GPS моніторингу транспорту

Купити назва товару з підключенням до сервісу «Навігатор», отримати безкоштовну консультацію, інструкцію з підключення та по роботі системи в цілому, замовити безкоштовне тестування системи GPS / ГЛОНАСС моніторингу, дізнатися актуальні ціни під ваші цілі і завдання - ви можете зателефонувавши за телефоном (050) 355-01-00 або пишіть на електронну пошту, або просто заповніть форму

Зв'язатися з нами