×

Попередження

JUser::_load: неможливо завантажити користувача з ID: 542

Тренди і прогнози розвитку IoT-галузі на 2019 рік

На початку нового 2019 року захотілося подивитися глобально в майбутнє на розвиток галузі в якій ми активно працюємо і розвиваємось, і спробувати передбачити, що ж нас чекає в найближчому майбутньому в сфері Інтернету речей.

GPS-моніторинг транспорту це одна зі сфер-піонерів в області технологій IoT, можна сміливо сказати, що саме з неї все і починалося, і на її основі потім розвивалося безліч нових концепцій розумних пристроїв. Зараз різноманітність сфер IoT не обмежується виключно GPS моніторингом і просто підриває фантазію своїми всілякими пропозиціями і розгалуженнями. Що ж буде з галуззю далі, спробуємо розібратися і зробити припущення.

Інтернет речей або скорочено (IoT) - це дуже широке поняття, можна говорити, як мінімум про 3 основні концепції для його розуміння:

  1. Сукупність пристроїв, оснащених різноманітними датчиками для зняття всіляких показань (телематичної інформації), підключеними до глобальної мережі для передачі даних з метою їх аналізу та обробки, і надання тих чи інших послуг кінцевому користувачеві: від GPS / ГЛОНАСС-трекерів, терміналів, маячків , контролерів для автомобілів, до медичних датчиків на тілі людини, від Wi-Fi чайників і кавоварок, до приладів, які здійснюють моніторинг стану грунтів і океанів. Часто, такі пристрої об'єднуються в цілі мережі, наприклад, мережа пристроїв розумного будинку або мережу пристроїв для логістики вантажних перевезень підприємства. Існує навіть ціла ніша розумних пристроїв для інтимних розваг, але огляд цієї теми винесемо за дужки даної розмови.
  2. Область сучасної футурології - науки про майбутнє, в рамках якої прогнозується поява великої кількості речей для полегшення щоденних побутових турбот людини (концепція розумного будинку, наприклад, гідно описана в книзі фантаста-футуролога Річарда Матесона «Я - легенда»), моніторингу щоденного громадського життя і громадського порядку (фільм «Ворог держави», епізоди з серіалу «Чорне дзеркало»: «Скоро повернуся» і «Біле різдво»), організації сільського господарства з мінімальною участю людини (фільм «Інтерстеллар») та інше, - розумні пристрої проникають практично в будь-яку сферу людського буття.
  3. Еволюційна щабель у розвитку Інтернету - довгий час Інтернет розвивався виключно екстенсивним, кількісним чином і виконував ті ж функції, які ставилися перед мережею ARPANET: інформаційна та комунікаційна, починаючи приблизно з 2000-х років, намітилася нова якісно інша функція глобальної мережі, заснована на розвитку телекомунікацій, здатності машин спілкуватися одна з одною, а також розвитку штучного інтелекту, здатного аналізувати отримані масиви даних від машин і пристроїв.

Сьогодні існує і розробляється божевільна кількість всіляких пристроїв для отримання даних про місцезнаходження (позиціонування по GPS, ГЛОНАСС, LBS і т.д.), температуру, тиск, вібрації, освітлення, рух, вологість, фізичні навантаження, біологічні показники, які допомагають запобігати виникненню проблеми, а не діяти «в пожежному порядку».

Для організації роботи розумних пристроїв Інтернет навіть почав виходити в космос: 1-м став проект Cisco IRIS, запущений в 2010-му році, з останнього, влітку 2018 року Китай розгорнув мережу малих супутників «Сонечок» для організації передачі даних розумних пристроїв.

Ключовим моментом у розвитку Інтернету речей став момент, коли кількість пристроїв, підключених до мережі, перевищила кількість користувачів.

У 2017-му році в світі вже існувало понад 16 млрд. таких пристроїв, що перевищує в 2 рази кількість людей на Землі. За прогнозами експертів, вже у 2022-му році, буде налічуватися близько 30 млрд. пристроїв, з яких, близько 18-ти млрд. будуть відноситися до IoT.

На наших очах фантастика стає реальністю, і футурологічна теорія трансформується в наукову дійсність. І ось деякі з трендів, які прогнозують провідні експерти в цій галузі.

1.    Прогресуючий зростання кількості розумних пристроїв.

Все більше і більше набирає обертів тенденція оснащувати всілякими датчиками і пристроями об'єкти виробництва, транспорт, техніку. Поки що лідером за швидкістю нарощування оборотів в цьому процесі знаходиться у бізнесу. Це пов'язано з вартістю таких проектів, на даний момент вони не по кишені пересічному споживачеві, ну і також з тим, що розробки в області нових технологій IoT все ще ведуться більше для потреб корпоративного сегмента. Хоча в майбутньому, буде з'являтися все більше доступних побутових пристроїв для приватного використання. Розмір ринку Інтернету речей зараз обмежується обчислювальними потужностями в першу чергу, а в другу - можливостями бездротового широкосмугового доступу в Інтернет. На повну ногу ринок покрокує, коли буде організовано килимове покриття стільниковими мережами 5-го покоління.

У майбутньому, нас оточуватиме армія розумних пристроїв і роботів, тому має сенс переконатися в тому, що у них не виникне ідеї захопити світ.

2. Зростання телемедицини

У найближчі роки чітко намітився тренд у розвитку телемедицини, охороа здоров'я стане найбільш швидкозростаючою сферою Інтернету речей. Це пов'язано в першу чергу з потребою людей в отриманні своєчасної медичної допомоги. Здійснюючи моніторинг важливих біопоказників в режимі on-line, лікар зможе вчасно вжити заходів для корекції стану пацієнта, що в багатьох випадках дозволить попередити більш серйозні проблеми, а не боротися, за фактом, з ускладненнями, а сім'я пацієнта, завжди зможе знати в якому стані перебувати близька їм людина. Вже зараз на заході поширені спеціальні кулони для літніх людей, які буквально самостійно викликають невідкладну допомогу, якщо різко змінилися координати кулона по відношенню до земної поверхні - якщо, людина впала, наприклад. Так вже було врятовано чимало життів людей, які проживають самі.

Існує неймовірна кількість різноманітних датчиків, що вимірюють всілякі біопоказателі, але це тільки вершина айсберга, для організації і обробки масивів даних використовуються інструменти Big Data, а також штучного інтелекту, так щоб кінцевий користувач (лікар) отримував вже результати оброблених даних, і міг на їх підставі встановлювати діагноз або зкоригувати лікування.

Недоліком в цій сфері зараз є дорожнеча приладів і їх недовговічність, тобто датчики, які повинні знаходитися безпосередньо в тілі людини (наприклад, для вимірювання рівня цукру в крові) через свій малий розмір і, відповідно, акумулятор досить швидко розряджаються, а більшість сучасних пристроїв зараз розробляються одноразовими, тобто без можливості зарядити або замінити батарею, і користувачеві доводиться постійно купувати нові, і тут ми повертаємося до першого недоліку - високу вартість, коло замкнулося.

Сподіваємося, що в результаті даного тренду, телемедицина більш щільно увійде в повсякденне життя і стане більш доступною. Все-таки вона несе дуже великі цінності для споживачів, адже можливість бути впевненим у здоров'ї літніх батьків або хворих членів родини, в тому, що їм своєчасно і якісно буде надана медична допомога і в тому, що ви боретеся не з наслідками, а допомагаєте запобігти їм, дорогого коштують і вельми затребувані.

3. Ризики безпеки стануть більш очевидними

Безпека в сфері IoT пов'язана з величезною кількістю персональних даних, які можуть бути не санкціоновано перехоплені і використані проти користувача. На думку експертів, близько 80% розумних гаджетів уразливі в плані безпеки передачі даних. За даними за 2017 рік, кількість зламаних IoT систем підскочило на 600%. А це означає, що одного разу, ваша улюблена розумна кавоварка, може зажадати грошей за розблокування або загрожуватиме захопити всі гаджети в вашій мережі для організованого повстання. Це звичайно іронічно, але в той же час виключити таку ситуацію до кінця неможливо. І якщо, коли мова йде про побутові прилади, все досить безневинно, то в разі використання автоматизованого медичного обладнання (наприклад, для хірургічних операцій) або самоврядного транспорту, кіберзлочинність або збої в роботі можуть привести до дуже серйозних і масштабних проблем.

Зараз можна говорити про «зоопарк протоколів» по яким підключаються розумні пристрої, але для простоти використання світ прагне перейти на глобальні IoT платформи з відкритим кодом, використовуючи які, підключення та налаштування техніки буде проводитися набагато простіше ніж зараз, а саме «в два клацання» або як прийнято говорити в цій сфері «plug&play» ( «підключай і використовуй»). Платою за це стане безпека.

Звичайно ж будуть сфери, в яких протоколи залишаться закритими - GPS / ГЛОНАСС моніторинг транспорту спеціального призначення, військові, медицина, але як кажуть, немає такого коду, який неможливо зламати, та й більша частина Інтернету речей залишиться в зоні середньої безпеки.

4. IoT пристрої все частіше будуть використовуватися в якості інструменту маркетингу

З ростом кількості розумних гаджетів, а також їх міграції на мобільні пристрої - намітилася тенденція у використанні даних смарт-пристроїв і їх масиву даних для маркетингових кампаній.

Сучасні холодильники вміють повідомляти своїх власників про те, що запаси продуктів закінчуються, деякі вміють навіть самі оформляти замовлення продуктів через Інтернет. Аналогічна історія і з пральними машинами і порошком. Якщо у виробника такої розумної техніки буде партнерський договір з постачальником, то замовлення на витратні матеріали буде здійснюватися саме через даного постачальника, або будуть пропонуватися різноманітні бонуси і плюшки при виборі саме цього партнера.

Крім того, спритність і можливості розумних пристроїв можуть стати в нагоді і при зовнішній рекламі. Так компанія Lexus для просування свого нового позашляховика використовувала розумні білборди, які зчитували модель і марку проїжджаючих повз автомобілів і вітали персоналізовано кожного водія наступним текстом «Привіт, водій * модель автомобіля *, у вас є відмінна можливість придбати новий кросовер від Lexus!»

Ще один приклад, створення інтерактивних пляшок віскі Johny Walker, на етикетці розміщувалися спеціальні сенсори, які зчитувалися смартфоном і надавали користувачі різну інформацію від того, чи немає пошкоджень пломба на пляшці до рецептів коктейлів на основі даного віскі.

Наступний кейс, розміщення «розумних кнопок» для замовлення тих чи інших товарів. В Англії пивоварна компанія запропонувала своїм покупцям кнопку на холодильник, при натисканні на неї, створювалося замовлення на наступну партію пива. Дивно, але така технологія підвищила продажі на 15%, при вартості кнопки 5 $.

Компанія General Motors використовуючи IoT дала можливість водіям замовити каву Starbucks прямо з панелі приладів.

Перспективними також вважаються технології засновані на дослідженні шляху клієнта, наприклад, в супермаркетах через спеціальне обладнання проводиться спостереження за рухом відвідувача, збирається інформація про товари, яким він надава перевагу і часто відвідуваних місцях, дані аналізуються для надання клієнту маркетингового повідомлення в самий слушний момент.

5. Розвиток в області граничних обчислень

Граничні (або крайові) обчислення дозволяють обробляти дані ближче до того місця, де вони створюються, а не відправляти їх по довгих маршрутах до центрів обробки даних або хмари.

Як вже говорилося вище, розвиток IoT на сьогодні стримується недостатніми обчислювальними можливостями, а також не здатністю бездротових мереж дати килимове покриття достатньої якості та стабільний доступ в Інтернет великій кількості користувачів і пристроїв одночасно.

Більшість пристроїв сьогодні працюють через хмару: дані передаються в хмару і там вже обробляються і аналізуються, така архітектура, крім своїх плюсів, має також один великий недолік - затримки в роботі, викликані пропускною спроможністю і швидкістю мереж передачі даних, а також потужностями самої хмари. Тому майбутні розробки спрямовані в бік створення пристроїв, які частково або повністю будуть обробляти свої дані самі. Це прискорить їх роботу, звільнить від необхідності використовувати хмарні технології, проте ж і призведе до подорожчання пристроїв. Крім того, перехід IoT на «околицю» мережі вирішить частину проблем безпеки, пов'язані з можливістю хакнути чужі дані. Експерти пророкують, що в майбутньому як мінімум бізнес буде використовувати IoT в закритих локальних «крайових» мережах.

У будь-якому випадку, пристрої здатні самостійно обробляти дані будуть мати конкурентну перевагу, оскільки працюватимуть швидше і точніше інших.

6. Збільшення кількості IoT в побутовому житті людини

Якщо до цих пір найперспективнішими сферами застосування IoT були промисловість і медицина, то зараз є сенс говорити про розвиток в сфері побутових пристроїв, але до тотальної автоматизації і роботизації ще досить далеко. Згадаймо про фактори, що обмежують, пов'язані з мережами, обчислювальними потужностями і загрозами безпеці. Ці фактори, а також вартість девайсів, поки що стримують зростання ринку Інтернету речей в роздріб.

Проте, все більшого поширення набувають побутові смарт-прилади: холодильники, пральні машини, кавоварки, сковорідки, праски та інше. Все це робить наше життя простішим і яскравішим.

Ще раз, хочеться сказати про питання безпеки, за статистикою 80% розумних пристроїв уразливі ззовні, в 2017-му році було хакнуто в 6 разів більше девайсів ніж в 2016-м, розробки пристроїв з простим підключенням «plug&play» («підключай і користуйся») відсувають на задній план питання безпеки. І хоча, начебто, особливої важливості у даних переданих побутовими приладами немає, але думка про те, що інформація про те, що знаходиться у людини вдома може потрапити не в ті руки без особливих складнощів, турбує. Ці фактори прямо вказують на загрозу вторгнення в приватне життя не тільки з боку кіберзлочинності, а й держави.

7. Розвиток мобільних технологій для управління розумними пристроями

Спочатку Інтернет речей розроблявся під можливості настільних комп'ютерів, історично, тому що на початку 2000-х мобільні технології не були достатньо розвиненими і поширеними, ну і тому що першими замовниками були представники бізнесу, і особливої потреби у використанні мобільного для IoT не було. Зараз же через тотальне проникнення мобільних технологій в усі сфери, і зручності в їх використанні, IoT також переміщається сюди. Оскільки стільниковий зв'язок тепер займає лідируючі позиції, розробники також зміщують свої зусилля в розробку мобільних продуктів і продуктів для IoT.

Крім того, якщо говорити про медичні продукти, багато з них жити не можуть без смартфона, через особливу архітектури передачі даних. Говорячи про датчики, розміщених в тілі людини, що передають інформацію про біопоказники на сервер, мова ж не йде про те, що сам датчик повинен мати GSM-модуль і sim-карту для зв'язку через Інтернет. У таких девайсах встановлюється міні blue tooth, який, в свою чергу, підключається до смартфону власника, а смартфон вже відправляє дані по бездротових мережах далі в Інтернет.

Для більш активного розвитку мобільних технологій IoT необхідний розвиток бездротових мереж 5-го покоління, це необхідно для зниження затримок і підтримки одночасно великої кількості підключень.

Підводячи підсумки, необхідно сказати що завдяки Інтернету речей, людство отримує величезні масиви даних, обробка та аналіз яких в глобальному масштабі дозволить в майбутньому отримувати нові знання і мудрість, які необхідні для вирішення багатьох викликів і завдань.

Глобальне поширення IoT надалі призведе до:

  1. Скороченню різниці між бідними і багатими і частково вирішення проблеми голоду:
  2. зниження вартості врожаїв через автоматизацію сільського господарства
  3. мінімізації втрат за рахунок моніторингу процесів виробництва продукції;
  4. автоматизація систем логістики продуктів харчування буде сприяти зниженню вартості продуктів (на основі даних від компанії Verizon, яка виявила факт, що близько половини зібраного врожаю не досягає своїх кінцевих споживачів);
  5. онлайн-моніторинг погодних умов дозволить отримати врожаї в більшій кількості і з кращою якістю (за оцінками, врожайність можна збільшити на 25%);
  6. Поліпшенню якості життя літніх людей (за рахунок розвитку телемедицини);
  7. Створення екологічного навколишнього середовища (за рахунок моніторингу грунтів, океанів, рослин, тварин, рівня забруднення);
  8. Поліпшенню побутових умов життя людини (за рахунок систем розумний будинок і розумне місто);
  9. Збільшенню рівня конкуренції гравців на ринку IoT;
  10. Появі нових єдиних платформ IoT з відкритим кодом;

Тенденція щодо вразливості пристроїв буде тільки збільшуватися, дані зібрані розумними пристроями користуються попитом в «Даркнеті» і не без причини.

Дуже багато проектів IoT поки що не можуть бути поширені на широку аудиторію через нестачу технологічних потужностей.

Сфера IoT поки що досить нова, динамічна і близька до наукової фантастики. Майбутнє покаже, до чого вона призведе. На думку автора, ми скоро самі все побачимо, оскільки технології в наш час розвиваються більш ніж стрімко!

Слідкуйте за новинами та матеріалами на сайті «Трансконтроль Україна» - оператора GPS / ГЛОНАСС моніторингу транспорту і дистанційного витратрачання палива по всій Україні і за кордоном.

 

Автор Ганна Дубович,

керівник програм і проектів «Трансконтроль Україна»

Інформація з даної статті не може бути використана або скопійована без розміщення прямого активного посилання на дане джерело

Прочитано 2201 разів

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Консультація по обладнанню назва для GPS моніторингу транспорту

Купити назва товару з підключенням до сервісу «Навігатор», отримати безкоштовну консультацію, інструкцію з підключення та по роботі системи в цілому, замовити безкоштовне тестування системи GPS / ГЛОНАСС моніторингу, дізнатися актуальні ціни під ваші цілі і завдання - ви можете зателефонувавши за телефоном (050) 355-01-00 або пишіть на електронну пошту, або просто заповніть форму

Зв'язатися з нами